Pueri Cantores Olivenses - Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses, w skład którego wchodzi kilkunastu utalentowanych chłopców i mężczyzn, założono
w 1972 roku z inicjatywy braci Bogdana i Jana Łukaszewskich.
Historia
Początkowo działalność chóru, gorąco wspierana przez ówczesnego proboszcza Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie - Prałata Leona Kossak-Główczewskiego oraz pedagoga i kompozytora Leona Łukaszewskiego, skupiała się głównie na oprawie uroczystości kościelnych. Zespół uświetniał śpiewem między innymi wizytę Kardynała Karola Wojtyły, Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz msze święte i inne uroczystości, odbywające się w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie oraz wielu innych świątyniach Diecezji Gdańskiej. Zespół uświetniał także śpiewem dwie msze święte podczas wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - na gdańskiej Zaspie i Sopockim hipodromie. Wkrótce chór podjął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach (między innymi w Uciechach staropolskich) oraz Filharmonią Bałtycką, wykonując muzykę oratoryjną (miedzy innymi Requiem Mozarta z okazji
10 rocznicy Grudnia'70).
Równocześnie zespół zaczął koncertować poza granicami Polski. Pierwszym wyjazdem zagranicznym był udział w międzynarodowym festiwalu w Loreto (Włochy - 1979 rok), zakończony audiencją u Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejne zaproszenia zawiodły zespół do Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii.
Koncerty międzynarodowe
Obecnie międzynarodowe koncerty szczelnie wypełniają czas Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses. W 1995 roku zespół został zaproszony na trzy poważne tournée: w okresie Wielkiej Nocy Chór śpiewał w Niemczech, Austrii i Włoszech, latem odwiedził Stany Zjednoczone i Kanadę, by na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia znów zagościć we Włoszech. W 1998 roku zespół wystąpił z serią koncertów na Wyspach Kanaryjskich, w 2000 roku został zaproszony na festiwal w Reggio di Calabria (na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Włoch), w 2001 do Luksemburga (występy zostały zakończone kilkoma koncertami w Niemczech, w tym w Berlinie jako gość Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej), w 2004 do Kanady i USA, gdzie dał kilkanaście koncertów, a w 2005 roku odwiedził Niemcy i Francję. Latem 2007 roku zespół odbył tournée koncertowe po Japonii, dając kilkanaście koncertów, w tym także jako jedyny reprezentant Polski podczas festiwali w Hamamatsu i Tokio. W roku 2011 Chór dał szereg koncertów na Wyspach Kanaryjskich. W maju 2013 roku pojechał na trzytygodniowy objazd po południowo-wschodniej części Chin, a w październiku 2014 roku podróżował pod Europie środkowej, koncertując w Niemczech i we Włoszech.
Nagrody
Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses jest laureatem nagród na wielu międzynarodowych festiwalach: w Neerpelt (Belgia) zajął 1 miejsce, w Nantes (Francja)
- 2 miejsce. Zespół cieszy się także popularnością i zawsze może liczyć na gorące przyjęcie ze strony nie tylko polskiej publiczności, ale i mediów. Niewątpliwy wpływ ma na to niebagatelna liczba utworów, jakie chór ma w swoim bogatym repertuarze.
Inne osiągnięcia
Zespół wielokrotnie występował z cieszącym się światową sławą Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, uczestnicząc między innymi w wykonaniu Pasji świętego Mateusza Bacha, Requiem Fauré, Oratorium Gdańskiego Marka Kuczyńskiego oraz w nagraniu telewizyjnym multimedialnego utworu Józefa Skrzeka. Pueri Cantores Olivenses miał także możliwość wykonania uroczystego oratorium Omnia tempus habent, napisanego na zamówienie przez kompozytorkę Elżbietę Sikorę i wykonanego w 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska.
Różnorodność poszukiwań twórczych Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses najpełniej oddają liczne nagrania radiowe, telewizyjne, kasetowe i płytowe.
Jan Łuaszewski. Dyrygent i opiekun Chóru Pueri Cantores Olivnses
Uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.
Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Współpracuje również jako dyrygent gościnny między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz Wrocławskiej, jak i z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki oraz Azji. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej.
Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.
Obecnie Jan Łukaszewski prowadzi zajęcia w ramach podyplomowych studiów dyrygenckich oraz jest zapraszany na interpretacyjne kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą (między innymi do Tokio / Nagano, Karuizawa, Morioka [Japonia] oraz na World Symposium on Choral Music w Rotterdamie, gdzie występował w charakterze wykładowcy). Zajmując się również edukacyjną stroną śpiewu amatorskiego, Jan Łukaszewski wielokrotnie zasiadał w jury światowych, renomowanych konkursów chóralnych, między innymi w Japonii (Takarazuka, Karuizawa, Morioka), Walii (Llangollen), na Litwie, we Włoszech i Szwajcarii a także w jury konkursu kompozytorskiego w Polsce, Anglii (Cambridge) i Francji (Rouen). Od ponad 40-stu lat prowadzi założony przez siebie Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.
Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Schönberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, Castiglioni, Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber. Liczne nagrania dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayerischer Rundfunk, Südwestrundfunk i Westdeutscher Rundfunk oraz dla Telewizji Polskiej i Niemieckiej, a także dziesiątki nagrań CD, MC, LP oraz video najlepiej odzwierciedlają wysoką jakość jego pracy. Poziom artystyczny prowadzonego przez niego Polskiego Chóru Kameralnego wciąż nie przestaje inspirować kompozytorów do pisania dzieł na chór a cappella (dokonał ponad 500 prawykonań). Jan Łukaszewski otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 2008 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej; w tym samym roku otrzymał również medal Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”. W 2009 roku otrzymał Splendor Gedanensis za wykreowanie marki Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA w Gdańsku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Orphee d’or przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique w kategorii Najlepsze Nagranie Muzyki Chóralnej za płytę Penderecki: Complete Choral Works. W 2012 roku otrzymał już po raz czwarty nagrodę Fryderyk za płytę New Polish Music for Choir w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna, a w 2014 po raz piąty za płytę Marian Borkowski Choral Works w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
Jest także aktywnym animatorem życia muzycznego; z jego inspiracji odbywały się m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie czy Festiwal CHOPIN W GDAŃSKU. Jest również pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego MOZARTIANA.